Cura Apart » Küçükkuyu

Küçükkuyu

Çanakkale'nin butik turizm merkezi Küçükkuyu, Yunan mitolojisinin, doğal güzelliklerle birleştiği özel bir tatil beldesi. Assos bölgesi ve Edremit Körfezi'nin kesiştiği noktada yer alan Küçükkuyu'da yerleşim ve konaklama seçenekleri sahil kıyısından başlayıp, Kazdağları'na kadar ilerliyor. 

Denizi oldukça temiz ve berrak olan olan Küçükkuyu'nun havası da denizi gibi dünyanın en temiz havalarından. Ege'nin oksijen deposu Kazdağları'nın havasıyla kaplı Küçükkuyu, bu özelliği sebebiyle sağlık turizminin de önemli alanlarından biri. 

Küçükkuyu'da ilk dikkat çeken noktalardan biri şirin limanı. Kafe, restoran ve balıkçı tekneleriyle çevrili liman, beldenin kalbi konumunda. Limandaki kafelerde deniz manzarasıyla beraber içeceğinizi yudumlayıp, dinlenebileceğiniz gibi restoranlarda korfez balıklarını tadabilirsiniz. Limanın etrafı ise deniz, kum, güneş keyfi için pek çok uygun kumsal bulunduruyor. Büyük bir kısmı halka açık olan Küçükkuyu plajları içinde beach club ve beach otel şeklinde hizmet veren tesislerin özel plajları da mevcut. Denize birkaç adım uzaklıktaki Cura Apart ise iskelesi, mangal yapılabilen bahçesi ve bölgeyi tanıtan özel tekne turlarıyla Küçükkuyu'daki ayrıcalıklı tesislerden. 

 

Kazdağları'nın kıyılarındaki Küçükkuyu ziyaret edildiğinde kesinlikle çevresindeki  doğa da keşfedilmeli. Çam ormanları ve şelalelerle kaplı Kazdağları'nda bulunan doğal güzelliklerin en çok ilgi çekenleri; Şahinderesi Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Hasanboğuldu ve Sütuven Şelaleleri. 

Küçükkuyu'nun etrafında gezilebilecek tarihi köyler de bulunuyor. Geleneksel taş evleri ve taş yollarıyla bilinen Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri'yle beraber Küçükkuyu'ya yakın mesafedeki Küçükçetmi ise şifalı kaplıcalarıylaa ünlü. 

Küçükkuyu'nun önemli geçim kaynaklarından olan zeytin ve zeytinyağı ile ilgili üretim şekillerinden, süreçlerine kadar tüm detayları öğrenebileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Müzesi de ziyaret edilebilir. Antik Yunan döneminde de önemli bir yerleşim yeri olan Küçükkuyu çevresinde görülebilecek tarihi noktalar ise muhteşem bir ada manzarasına sahip olan Zeus Altarı ve sütunların çevrelediği Assos Antik Kenti.